
Mała czy duża łazienka w mieszkaniu - jak metraż wpływa na komfort?
Duża łazienka to synonim luksusu i marzenie wielu właścicieli mieszkań. Tymczasem, dobrze urządzona mała łazienka może być równie funkcjonalna i elegancka. Warto o tym pamiętać, bo na metraż łazienki w zabudowie wielorodzinnej nie mamy praktycznie żadnego wpływu. Mamy natomiast wpływ na to, jak zaaranżujemy pokój kąpielowy i czy będzie to przestrzeń sprzyjająca relaksowi.
Poniżej omówimy plusy i minusy małych i dużych łazienek i podpowiemy, jak zgrabnie zaaranżować przestrzeń, aby stworzyć dogodne warunki do dbania o ciało i umysł.
Mała łazienka w mieszkaniu: Plusy i minusy, Pomysły na aranżację przestrzeni
Mała łazienka kojarzy się przede wszystkim z ciasną przestrzenią i koniecznością rezygnacji z wanny na rzecz bardziej funkcjonalnej kabiny prysznicowej. Nie jest to reguła, a metry kwadratowe zaoszczędzone na metrażu łazienki to dodatkowa przestrzeń użytkowa, dzięki której nasze mieszkanie jest bardziej przestronne i komfortowe. Dodatkowym atutem małej łazienki jest możliwość jej wykończenia i wyposażenia w budżecie – oszczędzamy na materiałach wykończeniowych i robociźnie. Nie powinniśmy jednak w tym przypadku oszczędzać na luksusie, i nie chodzi tu o wybór najdroższych rozwiązań w sklepie.
Przed przygotowaniem projektu łazienki warto dopowiedzieć sobie na pytanie o nasze oczekiwania względem zabiegów higienicznych i pielęgnacyjnych, którym oddajemy się w tej przestrzeni. Jeśli warunkiem naszego relaksu jest gorąca kąpiel wnętrze warto tak rozplanować, żeby nie rezygnować z wanny. Dodatkowe metry niezbędne do jej instalacji możemy uzyskać ograniczając strefę przechowywania lub przenosząc pralkę do kuchni. Dużym ułatwieniem jest również bogata oferta wanien dostępnych w różnych wymiarach i kształtach, także niestandardowych.
W małej łazience ważna jest również kolorystyka. Stawiając na jasne kolory i odpowiednie oświetlenie możemy wizualnie powiększyć przestrzeń i uzyskać nastrój sprzyjający wyciszeniu.
Duża łazienka w mieszkaniu: Plusy i minusy, Pomysły na aranżację przestrzeni
Duża łazienka jest bardzo komfortowa. Stwarza dogodne warunki do praktycznie dowolnej aranżacji przestrzeni. Z powodzeniem mogą się w niej znaleźć dwie umywalki czy wanna i kabina prysznicowa. W przypadku domu jednorodzinnego z pewnością warto się skusić na uwzględnienie w projekcie dużej łazienki. W mieszkaniu takie rozwiązanie może się okazać niekomfortowe. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż duża łazienka powstaje kosztem metrażu np. pokoju dziennego, z którego korzystamy znacznie częściej niż przestrzeni kąpielowej. Jeśli jednak uda się nam znaleźć mieszkanie z funkcjonalnym układem i dużą łazienką to będzie to oferta godna uwagi.
Jak zaprojektować dużą łazienkę, żeby nie przesadzić?
Częstym błędem w aranżacji dużych łazienek jest próba znalezienia w przestrzeni miejsca na wszystko, a więc dwie umywalki, wannę, kabinę prysznicową, toaletę, bidet, pralkę i suszarkę. Taki misz-masz nie sprzyja relaksowi. Dobry projekt łazienki to warunek kluczowy dla komfortu jej użytkowania. Dlatego także przed przystąpieniem do wykończenia przestronnego pokoju kąpielowego należy się zastanowić, jakie funkcje powinien spełniać.
Odwiedź nas na